Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie daj się złowić w sieci

Zakupy w internecie są wygodne i bezpieczne. Trzeba tylko pamiętać o podstawowych zasadach, by nie wpaść w tarapaty. Kiedy robimy zakupy w sieci, mamy do wyboru wiele opcji płatności. Za zakupiony towar możemy zapłacić przelewem lub karta , a także skorzystać z wirtualnej portmonetki bądź zapłacić przy odbiorze. Możliwości jest sporo, jednak nie powinno uśpić to naszej czujności.

Kiedy płacimy przez Internet, warto wybierać e-sklepy i platformy gwarantujące bezpieczeństwo transakcji. Ponieważ zakupy w sieci stają się codziennością, może zgubić nas rutyna. Na to liczą oszuści, którzy doskonalą swoje metody wyłudzania danych i pieniędzy. By nie dać się im złowić, wystarczy trzymać się podstawowych zasad.

  • Kupuj tylko w sprawdzonych i zaufanych sklepach

Dziś każdy może w internecie coś kupić, ale i sprzedawać. Aby nie wpaść w sidła nieuczciwych sprzedawców, przed zakupem sprawdzajmy dane firmy, zobaczmy czy sprzedawca udostępnił swoje dane kontaktowe. Przeczytajmy regulamin i politykę prywatności. Zapoznajmy się również z opiniami innych kupujących.

  • Sprawdź numer konta i kwotę przelewu

Zakupy internetowe są  bardzo wygodne, bo wystarczy kilka kliknięć i produkt już jest drodze do nas. Pamiętajmy, zanim zapłacimy za swoje zakupy, warto sprawdzić, czy zgadza się numer konta i kwota płatności. Jeśli cos się nie zgadza, skontaktujmy się z e-sklepem lub platformą, na której robimy zakupy i poinformujmy ich o tym.  Nie zapominajmy, że przy zakupach przez Internet mamy 14 dni na odstąpienie

  • Nie daj się wirusom

NIE KLIKAJ GDZIE POPADNIE

Oszuści co rusz wymyślają nowe sposoby na to, by ogołocić swoje ofiary z pieniędzy. Nie brakuje im fantazji. Dlatego trzeba być bardzo czujnym.
Jedna z najpopularniejszych metod oszustwa jest tzw. phishing. Cyberprzestępcy podszywając się m.in. pod firmy kurierskie, urzędy administracji, operatorów telekomunikacyjnych, czy nawet naszych znajomych, starają się wyłudzić nasze dane do logowania, np. do kont bankowych lub używanych przez nas kont społecznościowych. W ten sposób albo przechwytują nasze wrażliwe dane, albo też – po kliknięciu w załącznik – uruchamiają na komputerze czy telefonie oprogramowanie, które może przejąć nasze dane.

JAK RADZIC SOBIE Z FAŁSZYWYMI WIADOMOŚCIAMI?

Dopóki nie mamy pewności, że nadawca jest prawdziwy, nie powinniśmy klikać w żadne linki ani na nie odpowiadać. We wiadomościach SMS lub w e-mailach często wykorzystywane są tzw. tiny-URL, czyli skrócone adresy stron internetowych. Zalecamy zwracanie szczególnej uwagi na nazwy stron internetowych, które przesyłane są w podejrzanych e-mailach czy wiadomościach SMS.
Jeśli podejrzewasz, że masz do czynienia z phishingiem, warto to zgłosić – wystarczy wejść na stronę internetową zespołu reagowania na incydenty (https://incydent.cert.pl), wypełnić krótki formularz online, dołączyć podejrzana wiadomość i wysłać.

W ten sposób możesz uchronić innych kupujących przed internetowymi oszustami.

 

Powrót na górę strony