Aktualności

Jesteś użytkownikiem hulajnogi elektrycznej? Musisz znać podstawowe zasady

Jakie obowiązują zasady poruszania się hulajnogą elektryczną? Czy można poruszać się hulajnogą elektryczną po jezdni? Czy potrzebny jest dokument uprawniający do jazdy na hulajnodze elektrycznej? Przeczytaj jakie przepisy obowiązują w przypadku poruszania się hulajnogą elektryczną po drogach.

Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów

Najważniejszą informacją jest to, że osoba poruszająca się hulajnogą elektryczną ma obowiązek korzystania z drogi rowerowej – podobnie jak rowerzysta. Dotyczy to dróg rowerowych oznakowanych w tym kierunku, w którym się poruszamy.

Istotną informacją jest również to, że osoby korzystające z hulajnóg elektrycznych mają obowiązek poruszać się nimi z prędkością nie większą niż 20 km/h. Przepis ten dotyczy poruszania się zarówno po drogach rowerowych jak i po jezdni.

Zasady poruszania się hulajnogą elektryczną po jezdni i chodniku

Co w przypadku gdy nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów? W  takiej sytuacji, osoba poruszająca się hulajnogą elektryczną zobowiązana jest do korzystania z jezdni. Dotyczy to tylko i wyłącznie dróg o ograniczeniu prędkości do 30 km/h.

Jak poruszać się hulajnogą elektryczną w momencie, gdy ograniczenie prędkości na drodze wynosi ponad 30 km/h oraz nie ma wzdłuż niej drogi rowerowej? W przeciwieństwie do roweru, osoba kierująca hulajnogą elektryczną w takim przypadku może poruszać się po chodniku. Osoba ta jest obowiązana jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego oraz ustępować pierwszeństwa pieszym.

Dzieci i młodzież na hulajnodze elektrycznej

Przede wszystkim należy wiedzieć, że w przeciwieństwie do roweru, dziecko w wieku do 10 lat nie może poruszać się hulajnogą elektryczną po drogach. Wyjątek stanowi poruszanie się hulajnogą elektryczną w strefie zamieszkania, ale jest to możliwe wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Jeżeli nasze dziecko ma skończone 10 lat, może poruszać się hulajnogą elektryczną po drogach samodzielnie, pod warunkiem, że posiada kartę rowerową. Karta rowerowa obowiązuje do 18 roku życia. Po osiągnięciu tego wieku nie ma obowiązku posiadania jakiegokolwiek dokumentu uprawniającego do poruszania się hulajnogą elektryczną.
Innym dokumentem uprawniającym niepełnoletnią osobę do samodzielnej jazdy rowerem może być prawo jazdy kategorii AM (od 14 lat) oraz kategorii A1, B1 i T (od 16 lat).

Dodatkowe obowiązki:

- sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;

- zachować bezpieczny odstęp – nie mniejszy niż metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna, UTO - urządzenie transportu osobistego; UWR - urządzenie wspomagające ruch np. wrotki, rolki; hulajnoga zwykła, kolumna pieszych);

 

Przepisy zabraniają:

- kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;

- przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów;

- ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów;

 - czepiania się pojazdów; - jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu;

- ciągnięcia za pojazdem kierującego UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innymi podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.

 

Apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i wzajemny szacunek na drodze. Niech jazda będzie wyłącznie przyjemnością, a nie przyczyną tragedii!!

Powrót na górę strony